Wspomnienie o Bogdanie Świetlińskim


Bogdan Świetlinski (1950 – 2012) był miłośnikiem muzyki, Sołtys Kębłowa w okresie 6.03.2007-18.10.2012. To z tych jego pasji wzięła się potrzeba promowania Kębłowa. Oto co Bogdan powiedział o sobie:

Kębłowo

Bogdan Świetlinski


Witam na mojej stronie internetowej. Nazywam się Bogdan Świetlinski, urodziłem się w 1950 roku w Kębłowie i tutaj spędziłem całe moje życie. W roku 1968 ukończyłem Liceum Ogólnokształcące w Wolsztynie (rocznik maturalny 1968), a następnie Policealne Studium Ekonomiczne w Zielonej Górze. Moim hobby jest muzyka. Już jako nastolatek interesowałem się muzyką szczególnie, muzyką rockową, a pierwszą gitarę elektryczną wykonałem sam. W roku 1971 założyłem wraz kolegami zespół muzyczny „Błękitni”, w którym grałem na gitarze. W latach 70-tych kupiłem młyn w Kębłowie i pracę urzędnika Powiatowej Rady Narodowej w Wolsztynie zamieniłem na pracę młynarza. Lata współpracy z okolicznymi rolnikami sprawiły, że bliskie mi są problemy wsi i rolnictwa. Pod koniec 2003 roku podjąłem starania o założenie strony internetowej. Wysiłki te wsparła swoją pracą moja siostra – Eugenia Świetlińska – Pięta i dzięki wspólnemu wysiłkowi w dniu 6 lutego 2004 Kębłowo zaistniało w sieci. Rodzice wychowali nas w miłości i szacunku do Ojczyzny oraz nauczyli cenić piękno ziemi i mowy ojczystej. Moja strona powstała z myślą o tych, którzy kochają tą niewielką miejscowość usytuowaną na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych, zauroczeni są tutejszym spokojem, łąkami, polami, lasami, których wzrusza i bawi nasza kębłowska mowa. Mam nadzieję, że dzięki prezentacji internetowej, nasza miejscowość będzie bardziej znana w świecie i może kiedyś zechcecie Państwo nas odwiedzić.

 

Kębłowo Kębłowo Kębłowo

Kębłowo Kębłowo Kębłowo

Kębłowo 



Po śmierci Bogdana Świetlinskiego domena keblowo.pl została przekazana na własność społeczności kębłowskiej http://www.keblowo.pl/aktualnosc,352.html



Wspomnienie Rady Sołeckiej o Bogdanie Świetlińskim
W dniu 22.10.2012 pożegnaliśmy na zawsze Bogdana Świetlińskiego. Jego nagła i niespodziewana śmierć zaskoczyła wszystkich.
Bogdan Świetliński urodził się 12.03.1950 roku w Kębłowie. Wychowywał się w domu przy rynku, skąd wszędzie było blisko. Do kościoła, do szkoły, na pocztę, na ryby na kanał, na kozłowskich doły, a przede wszystkim blisko było na rynek gdzie zbierali się rówieśnicy. W jego dzieciństwie rynek był najważniejszym miejscem w Kębłowie.
Oprócz zabaw z rówieśnikami Bogdan wspominał jak ważne dla niego były rozmowy ze starszymi ludźmi, bo różnice wieku nie miały dla niego znaczenia. To od sędziwych ludzi dowiadywał się „ło tym jak to przud downi buło w Kymbłewie”.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kębłowie podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie, którą zakończył egzaminem maturalnym w 1968 roku. W Policealnym Studium Ekonomicznym w Zielonej Górze zdobył zawód technika ekonomisty.

W czasie uczęszczania do liceum wspólnie z kolegami z Kębłowa założył zespół muzyczny. Z biegiem lat zespół ten działał pod nazwą ,,Błękitni”, a Bogdan grał na gitarze. Specjalnie dla tego zespołu Zofia Buśko wykonała piękne błękitne serdaki.
Po ukończeniu Liceum podjął pracę w Powiatowej Radzie Narodowej w Wolsztynie, a następnie podjął pracę młynarza. Lata współpracy z okolicznymi rolnikami sprawiły, że bliskie były mu problemy wsi i rolnictwa.

Bogdan Świetliński był inicjatorem i właścicielem pierwszej w Kębłowie strony internetowej www.keblowo.pl , którą prowadził od 06.02.2004 do 18.10.2012. Ideą jaka przyświecała mu podczas prowadzenia strony internetowej było promowanie Kębłowa i uchronienie od zapomnienia jego bogatej historii.
W okresie od 06.03.2007 do 18.10.2012, tj. do swojej śmierci, pełnił funkcję sołtysa miejscowości Kębłowo i na swojej stronie internetowej dokumentował większość kębłowskich wydarzeń.

Bogdan Świetliński przywrócił pamięć o drużynie kębłowskiej biorącej udział w Powstaniu Wielkopolskim, Teofilu Jungu żołnierzu armii gen. Andersa, młodym rzeźniku Janie Kotlarskim zamęczonym przez Niemców w Oświęcimiu, pisał o Zespole Pieśni i Tańca „Kębłowo”, interweniował w sprawie niskiego poziomu wody w Północnym Kanale Obry, w symboliczny sposób przywrócił na rynku figurę św. Wawrzyńca zrujnowaną przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, pisał o inwestycjach kębłowskich, o sporcie, o kębłowskich księżach, zainstalował we wsi trzy tablice z informacjami o historyczności danych miejsc, reaktywował Siwki. Prawdziwą satysfakcją dla Bogdana jako sołtysa było uporządkowanie stawku, dzięki czemu okoliczni mieszkańcy nie będą już mieli zatapianych posesji w czasie obfitych deszczów. Niektórzy urzędnicy wspominają, jak to przychodził zabiegać, bądź wykłócać się o naprawę dróg, czy zbudowanie jakiegoś odcinka chodnika, a pracownicy Energetyki wspominają, jak to interweniował w sprawach lamp ulicznych, które należało naprawić. Pamiętamy jak cieszył się, że na rynku zostało dzięki jego uporowi zainstalowane stylowe oświetlenie. Pamiętamy również jak podkreślał, że najczęściej spotykał się z życzliwością i zrozumieniem ze strony urzędów i instytucji. Często podkreślał, że dzięki zapobiegliwości ks. Andrzeja Krusia kębłowski kościół jest odnowiony i zadbany.

Nieliczni wiedzą, że Bogdan miał niedowład nóg spowodowany przebytą w dzieciństwie chorobą polio (Heinego-Medina). Od kilku lat paraliż stóp nasilał się, ta faza choroby nazywa się postpolio. Kilka dni przed śmiercią wysłał maila do Janiny Ochojskiej, która również jest ofiarą tej strasznej choroby jaką jest polio. Było to dla niego ważne. Bogdan walczył ze swoimi ograniczeniami i skłonnościami.

Bogdan Świetliński do końca swoich dni starał się być użytecznym i czynnym społecznie, każdemu kto się do niego zwrócił starał się pomóc. Wiele osób przychodziło do Bogdana tylko po to aby móc się wyżalić oczekując, że sołtys ich zrozumie i rozwiąże dany problem.

W dniu 22.10.2012 na cmentarzu parafialnym w Kębłowie bardzo liczny kondukt żałobny odprowadził Bogdana Świetlińskiego na miejsce jego wiecznego spoczynku.
Bogdan, byłeś jednym z nas, Kębłowików. Będziemy o Tobie pamiętać.


Rada Sołecka w Kębłowie
Kębłowo, 27.10.2012






Chcesz otrzymywać bezpłatne wiadomości SMS z naszej miejsowości?

Wyślij SMS o treści TAK.pwl038

na numer 661 000 112

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
stat4u