Dodano: 2008-11-11, KĘBŁOWO. Straż graniczna
W okresie między I i II wojną światową w Kębłowie znajdował się posterunek Straży Granicznej i mieścił się w najstarszej części obecnego Domu Kultury. Odpraw celnych dokonywano w budynku narożnikowym przy ul. Jujki, przy drodze z Kębłowa do Świętna. Komisariat miał siedzibę w Obrze, a kierował nim w roku 1927 podkomisarz Ludwik Kotecki, przy pomocy Władysława Wiśniewskiego. Podlegały mu wówczas placówki ze strażnikami, których nazwiska wymieniam poniżej:

W Solcu:
Jakubek Antoni Kluj Jan
Gonda Stanisław Staszewski Józef
Dondajewski Marian

W Kębłowie:
Maćkowiak Jan Serkowski Tomasz
Nowakowski Michał Witka Jan
Ostynowicz Andrzej Szymczak Jakub
Paszek Józef Wojtkowski Walenty
Sobierajski Józef Wojtkowiak Stanisław
Maciejewski Antoni

W Zaciszu:
Hojak Szczepan

W Nowej Obrze:
Jabłoński Franciszek Stachowiak Antoni
Uciński Jan Kubica Piotr

W Obrze:
Marciniak Stanisław Tomaszewski Walerian
Wojtkowiak Franciszek Kempiak Jan
Gabniejewski Antoni Kliński Wawrzyn
Zieliński Stanisław Piechowiak Michał
Umławski Stanisław

W Jażyńcu:
Kowalski Józef Mania Jan
Hulalka Józef Cichoński Franciszek
Idziorek Kazimierz.

 Powyższe stany osobowe wypisałam z Kalendarza funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927 wydanego nakładem Zarządu Internatu imienia dra Władysława Rasińskiego dla dzieci funkcjonariuszy Straży Celnej.
 Jak z powyższego spisu wynika, następowały zmiany i przemieszczenia strażników, bo na placówce w Kębłowie pracowali w późniejszym czasie m.in. Jan Kluj, Stanisław Gonda, Józef Staszewski, Franciszek Cichoński. Przeniesienie służbowe do Kębłowa było swego rodzaju awansem ze względu na to, że były tutaj kościół, szkoła, stacja kolejowa, restauracje, sklepy itd. Strażnicy graniczni brali czynny udział w życiu społecznym i towarzyskim wsi. 
 Odcinek granicy podlegający placówce w Kębłowie należał do spokojnych. Ruch osobowy i towarowy przez przejście w Kębłowie ustał jeszcze w latach dwudziestych, gdyż skierowany został na Urząd Celny przy drodze Obra – Świętno, gdzie do dzisiaj znajduje się budynek.
 Pomimo, że granica w Kębłowie była spokojną, a może właściwie dlatego, miały tutaj miejsce nielegalne przekraczania granicy, akcje przemytnicze, itd.  
 Jedna z takich akcji zakończyła się tragicznie dla Michała Nowakowskiego - strażnika granicznego, który 19/20 lipca 1931 pełnił służbę na kębłowskich łąkach. 
 Z Kębłowem związali się na stałe strażnicy, tutaj osiadły ich rodziny i na cmentarzu parafialnym zostali pochowani:
Józef Staszewski ur. 26.02.1894 – zm. 30.12.1954
Jan Kluj ur. 21.12.1895 – zm. 09.08.1970
Jan Witka ur. 06.07.1895 – zm. 07.05.1981
Stanisław Gonda ur. 14.11.1899 – zm. 14.04.1959

 W życiorysy strażników wpisane są tragiczne losy wojen i powstań. Oto losy jednego ze strażników – Jana Witki. Urodził się 6.07.1895 w Pęckowie pow. Czarnków. W okresie 12.07.1915 – 28.06.1918 wcielony był do armii pruskiej i walczył w jej szeregach w czasie I wojny światowej. W okresie 12.01.1919 – 24.11.1920 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim i Wojnie Bolszewickiej w ofensywie na Białorusi. W walkach został ranny w rękę. W okresie 23.10.1921 – 30.06.1936 pełnił służbę jako strażnik graniczny w Kębłowie. W roku 1936 przeniesiony został w stan spoczynku, czyli na emeryturę.
 Na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej w Zaleszczykach woj. tarnopolskie strażnikiem granicznym był rodowity mieszkaniec Kębłowa – Tadeusz Rausz. Na zdjęciu na patrolu z psem, stoi z lewej strony. Zdjęcie zrobione jest w Zaleszczykach na moście kolejowym położonym około 30 m nad lustrem wody rzeki Dniestr. 
 Jeśli ktoś z osób czytających ten artykuł może uzupełnić informacje do zamieszczonych fotografii, to proszę o maila na adres podany w Dziale „O nas”.


Opracowanie: Eugenia Świetlińska
Wolsztyn, 8.11.2008

foto: archiwum rodzinne Marii Łukaszewskiej zd. Kluj
  archiwum rodzinne Ireny Roszkowskiej zd. Gonda
  archiwum rodzinne rodziny Rauszów Strażnicy graniczni w Kębłowie. Od lewej siedzą: 1. Stanisław Gonda, 2. Jan Kluj. Od lewej stoją: 1 Jan Witaka, 3. Józef Staszewski

Jan Kluj

Strażnicy graniczni w Kębłowie. Od lewej 1. Stanisław Gonda, 6. Jan Witka, 7. Jan Kluj, 8. Józef Staszewski

Strażnicy graniczni. Nie mam więcej informacji

Tadeusz Rausz w Zaleszczykach

Strażnicy graniczni. Nie mam więcej informacji

Manifestacja w Wielkopolsce. Nie mam więcej informacji

Spotkanie gwiazdkowe strażników granicznych, nie mam więcej informacji

Spotkanie gwiazdkowe. Pani w sweterku i pan powyżej to Państwo Klujowie. Nie posiadam więcej informacji

Stanisław Gonda - strażnik granicznyChcesz otrzymywać bezpłatne wiadomości SMS z naszej miejsowości?

Wyślij SMS o treści TAK.pwl038

na numer 661 000 112

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
stat4u